Folklor łączy pokolenia

    24.10.2016 r.  w Miejskim Ośrodku Kultury w Złoczewie odbyło się podsumowanie i zakończenie projektu
" Folklor łączy pokolenia- warsztaty, zajęcia animacyjne oraz amatorskiego ruchu artystycznego dla seniorów i dzieci z Gminy Złoczew",  zorganizowanego w ramach "Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego na rok 2016" razem z Łódzkim Domem Kultury.

 

"Folklor łączy pokolenia- warsztaty, zajęcia animacyjne oraz zajęcia amatorskiego ruchu artystycznego dla seniorów i dzieci z Gminy Złoczew"W ramach Współorganizacji Projektów Kulturalnych na terenie województwa łódzkiego na rok 2016
 MOK Złoczew realizuje projekt
"Folklor łączy pokolenia- warsztaty, zajęcia animacyjne oraz zajęcia amatorskiego ruchu artystycznego dla seniorów i dzieci z Gminy Złoczew" w ramach projektu odbędą się:
- spotkanie amatorskiego zespołu śpiewaczego- "popołudnie ze śpiewem"
- zajęcia animacyjne- warsztaty w izbie Pamięci
- impreza finałowa "Lekcja z tradycją" 

    Ideą projektu „Folklor łączy pokolenia”- warsztaty, zajęcia animacyjne oraz zajęcia amatorskiego ruchu artystycznego dla seniorów i dzieci z Gminy Złoczew jest pobudzenie do uczestnictwa i aktywności seniorów , którzy spędzą czas wraz z dziećmi z terenu Gminy Złoczew.
Chcemy także poprzez ten projekt reaktywować Klub Twórców Ludowych, a jego członków zaangażować w działania, które miałyby na celu przekazanie tradycji i zamiłowania do rękodzieła, czy działalności związanej z folklorem młodszym pokoleniom. Seniorzy będąc najlepszym źródłem wiedzy o tradycjach i folklorze będą nie tylko uczyć młodszych, ale także aktywnie z nimi spędzać czas poprzez wspólne działania (zajęcia animacyjne i warsztaty  w izbie pamięci- 3 spotkania, wyjazdowe spotkanie muzyczne przy ognisku „popołudnie ze śpiewem”, oraz lekcję  z tradycją). Zacieśni to więzi pomiędzy pokoleniami, a także zachęci do aktywności kulturalnej. Projekt ten wypromuje także działania związane  z tematyką folkloru wśród społeczności lokalnej, a także ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu osób starszych z aktywnego życia kulturalnego.
Oprócz warsztatów, spotkań  planujemy imprezę finałową- „Lekcja z tradycją”, podczas której dzieci mogłyby wspólnie z seniorami oddać się tradycyjnym czynnościom, np. kiszeniu kapusty, czy przędzy na kołowrotku.

Popołudnie ze śpiewem

    12 sierpnia odbyło się spotkanie muzyczne przy ognisku "Popołudnie ze śpiewem".
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Folklor łączy pokolenia- warsztaty, zajęcia animacyjne oraz zajęcia amatorskiego ruchu artystycznego dla seniorów i dzieci z Gminy Złoczew", podczas którego członkowie amatorskiego Zespołu Śpiewaczego Melodia ćwiczyli swoje umiejętności wokalne.

Warsztaty

    W ramach projektu" Folklor łączy pokolenia" odbyły się pierwsze warsztaty z członkiniami koła twórców ludowych. W poniedziałek 19.09.2016r.  odwiedziły naszą placówkę IV klasy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie.
Podczas tego spotkania dzieci zwiedziły Izbę Pamięci, a także mogły podziwiać prace naszych twórczyń: Pani Ireny Dudek i Pani Heleny Błońskiej, które także wprowadziły czwartoklasistów w tajniki robótek ręcznych. Dzieci mogły spróbować swoich sił z szydełkiem oraz drutami.
    Pani Helena zaprezentowała także, jak to w dawnych czasach przędło się wełnę na kołowrotku.
Dzieci poznały także całą historię powstania wełny, z której można zrobić sweter, beret bądź rękawiczki.
    W warsztatach i zajęciach wezmą udział także klasy I-III Szkoły Podstawowej w Złoczewie.

19 września 2016 r.

28 września 2016 r.

DJ

Warsztaty


W ramach projektu" Folklor łączy pokolenia- warsztaty, zajęcia animacyjne oraz zajęcia amatorskiego ruchu artystycznego dla seniorów i dzieci z Gminy Złoczew" , który zdobył dofinansowanie  z programu „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie Województwa Łódzkiego” odbyły się kolejne warsztaty z członkiniami koła twórców ludowych. W środę 05.10.2016r.  odwiedziły naszą placówkę III klasy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie. Wcześniej  pojawiły się klasy I i IV.
Podczas tych spotkań dzieci zwiedziły Izbę Pamięci, a także mogły podziwiać prace naszych twórczyń: Pani Ireny Dudek i Pani Heleny Błońskiej, które także wprowadziły drugoklasistów  w tajniki robótek ręcznych. Dzieci mogły spróbować swoich sił z szydełkiem oraz drutami.
    Pani Helena zaprezentowała także, jak to w dawnych czasach przędło się wełnę na kołowrotku. Dzieci poznały także całą historię powstania wełny, z której można zrobić sweter, beret bądź rękawiczki. Miały okazję nauczyć się robić na drutach i szydełku. Poznały różne rodzaje haftu, a także przygotowały tablicę dotyczącą folkloru z różnych materiałów plastycznych. Radość zarówno dzieci, jak i Pań Seniorek była ogromna.
Podsumowanie projektu już 24 października, podczas którego trzecioklasiści będą mogli uczestniczyć w tradycyjnym kiszeniu kapusty.

  • Łódzki Dom Kultury
  • Gmina Złoczew
  • Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Złoczewie
  • Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Złoczewie
  • Infotydzień