Kolorowa lokomotywa

1 czerwca dzieci uczęszczające na zajęcia do MOK Złoczew wyjechały na warsztaty do Łódzkiego Muzeum Włókiennictwa w ramach programu „Kolorowa Lokomotywa”.

Pierwszą atrakcją były warsztaty w Domu Papiernika, gdzie uczestnicy mogli sami wyprodukować kawałek papieru z płynnej celulozy. Czerpanie na sito cząstek, z których powstaje papier było nie lada gratką. Później mogli spróbować swoich sił w ozdabianiu papierowych ptaków płatkami kwiatów. Powstały przepiękne dzieła.

Kolejnym „wagonikiem” kolorowej lokomotywy były warsztaty z tkaniny i koronki, na których powstały przepiękne skrzydła. Dzieci zaprojektowały je z kawałków materiałów o różnej fakturze i kolorze.

20 dzieci miała okazję także zwiedzić czynne wystawy, które znajdowały się na terenie skansenu, m.in.

  • Monumentalny haft „Jan III Sobieski pod Wiedniem” (replika obrazu Jana Matejki) został zrealizowany przez 53 osobową grupę twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. W ten sposób upamiętnili oni 330 rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką, która odbyła się pod Wiedniem w 1683 r. Wykonanie dzieła w skali 1:1 o wymiarach 458 x 894 cm zajęło blisko 3 lata. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Haft składa się z 9.5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach.
  • IV Międzynarodowe Biennale Obrazu QUADRO – ART. Wystawa organizowana we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków, Okręg Łódzki. Celem Biennale jest pozyskanie nowatorskich prac o wysokim poziomie artystycznym. Jest to unikalny w Polsce konkurs malarski, o międzynarodowym charakterze, promujący sztuki plastyczne w kraju i za granicą.
  • Elegancja-Francja. Z historii haute couture. Ubiory wraz ze zdjęciami i dokumentami, pozwolą poznać historię zjawiska wyjątkowego w historii francuskiej mody, czyli haute couture – „wysokiego krawiectwa”. Eksponaty ułożone w sposób chronologiczny przeprowadzą widza od przełomu wieku XIX i XX,

Wycieczka zajrzała także do interaktywnego muzeum, które mieści się przy Muzeum Włókiennictwa. Wyprawa przysporzyła wielu wrażeń, a także inspiracji do dalszych działań artystycznych.

Kolejne warsztaty 12 czerwca.